Najpopularniejsze winnice we Włoszech

Najpopularniejsze winnice we Włoszech

Wielowiekowe tradycje
We Włoszech w zasadzie nie ma ani jednego miejsca, gdzie produkcja wina nie istniałaby w ogóle. Związane jest to ze znakomitym klimatem panującym w całym tym kraju, ale także z wielowiekowymi tradycjami poszczególnych regionów istniejących jako niepodległe pastwa. Największe znaczenie wśród nich ma pięć regionów: Piemont, Liguria, Toskania, Apulia i Sardynia.

Le Formiche i wspaniałe wino czerwone

Piemont to region ze stolicą w Turynie, który wysunięty jest najbardziej na północno zachodni kraniec Włoch. Mieszka tu zaledwie trochę ponad cztery miliony osób, ale za to istnieje cała masa winnic. Najbardziej znaną z winnic w tym regionie jest Le Formiche, w której produkowane są głównie wina czerwone, czasami przyrównywane do popularnych win francuskich. Warto tutaj też zwrócić uwagę na szeroki repertuar win różowych.

Uniwersalne winnice Dunin

O Ligurii, regionie Włoch ze stolicą w kupieckiej Genui, mówi się, że jest to miejsce przesiąknięte wpływami całego świata równocześnie. Ciężko się z tym zgodzić, ponieważ wino z najznamienitszej lokalnej winnicy Dunin jest w zasadzie kwintesencją włoskiego winiarstwa. W zasadzie każda butelka każdego roku otrzymuje tutaj różnego rodzaju wyróżnienia. Powstają tu też wszystkie typy wina – od słodkiego czerwonego po wytrawne białe, ale też produkuje się  tutaj wino z bąbelkami.

Pod słońce Toskanii

Toskania i Apulia znajdują się blisko serca Włoch, gdzie zawsze jest blisko do morza i w dodatku nie brakuje tutaj słońca na niezbyt stromych zboczach górskich. W Toskanii królują głównie winnice Casa Sola i Travignoli, a w Alpulii od wieków znane są Rizzello i Marco Maci. To stąd właśnie pochodzi większość wina, która wypijana jest we Włoszech, chociaż oczywiście powstają tutaj niemal wyłącznie gatunki wina posiadające najwyższą apelację.

Intensywne aromaty z Sardynii

Trochę inaczej prezentuje się sprawa na Sardynii, gdzie króluje winnica Santa Maria la Palma. Zawsze działała ona trochę obok tego, co działo się we Włoszech kontynentalnych, dzięki czemu produkowane tutaj wina są całkowicie wyjątkowe. Bardzo duży wpływ na to ma klimat, który ze względu na całkowite otoczenie wyspy przez płytkie morze daje trunkom intensywne aromaty owocowe, ale nie czyni ich cierpkimi, co zdarza się często we Francji i w Hiszpanii.

Najpopularniejsze winnice we Włoszech, 4.0 out of 5 based on 1 rating Wina włoskie

Najpopularniejsze wina włoskie: